ICh. Bharani Jantárová hviezda

PP (predná strana)PP (zadná strana)

*25.3.2011   8.10.2021

Škótsky ovčiak krátkosrstý - sable - chovná - 55cm - plnochrupá

(ICh. Loriseum Abreu & ICh. Andromeda Jantárová hviezda)

Chovateľ: Júlia Suváková - www.collies.sk

Majiteľ: Mgr. Lucia Drietomská - www.zathara.eu

Číslo čipu: 939000010190437 (ľavá strana krku)

Číslo zápisu/tetovanie: SPKP 601


Úspechy: InterCh, SK GrandCh, RO GrandCh, SK Ch, UKR Ch, RO Ch, SK ClubCh, SK JCh, BOB Junior, BIS Junior, 3x CAJC, 30x CAC, 2x R.CAC, 1x CWC, 1x CC, 1x CAC CMKU, 16x CACIB, 5x R.CACIB, 16x BOB, 2x BOS, 1x1.BIS, 1x 3. BIS, 1x 3.BIG, 1x 5. BOG, Junior club winner 2012, Junior winner 2012, Slovakia Junior winner 2012, Club winner 2013, Special Club show winner 2014, Transilvanian Winner 2014, Cruft’s Nomination 2015

Zdravie: CEA R/r (carrier), MDR1 -/- (affected), DM N/N (non-affected), DBK, DLK A/A, PRA/kat.: neg. v 8. týždni, PRA-rcd2: N/N (non-affected)

SK JCh SK Ch SK GCh UA Ch RO Ch RO GCh

 
 
Moja milovaná Tara po dvojročnom boji s megakolonom, kedy mala diéty, začala mať problémy neurologického pôvodu. MRI ukázalo nádor na mieche, ktorý sa nedal operovať a keďže jej nezaberali lieky na bolesť, rozhodla som sa viac ju netrápiť. Ďakujem úžasným veterinárom v Bojniciach a krematóriu v Žiline, že pre mňa špeciálne otovrili kremáciu. Nikdy Vám za Vašu ľudskoť neprestanem ďakovať. Tieto riadky píšem po 3 rokoch (1.2.2024) a stále pri spomienkach plačem. Spomínajte na moju bambuľku v dobrom. Ja nikdy nezabudnem!

 

Niečo málo o tej našej Tatarke :)

Tara bola od mala šteniatko s vlastnou hlavou, tam kde sa ostatní sápali na ľudí aby ich pozdravili a vtierali sa im do priazne, ona sa privítala a potom dôstojne odkráčala vziať si nejakú paličku a v rožku počkala kým sa ostatní vybúria a potom si prišla po svoju dávku maznania sa. Bola veľký jedlík a ako jedno z troch šteniatok vážila najviac, no teraz mám pocit že váži najmenej. Ako malá bola hravá, milovala psíky len bola trochu ustráchaná a trikrát si premyslela čo sa deje a či niekam pôjde. No vyrastala z nej krásna poslušná hravá a veselá sučina milujúca deti ľudí a šteniatka. Má veľký cit pre spravodlivosť a lásku ku ľuďom, ktorú však (podobne ako ja) nerada navonok prejavuje. Je zaujímavé, ako presne kopíruje moje pocity. Tara má zvláštny dar vycítiť potreby ľudí a pokiaľ vie, že je v jej blízkosti človek ktorý potrebuje utešiť alebo pomôcť, neomylne sa za ním vydá a nezastaví sa, kým tento cieľ spolu nenaplnia.

Jeden pekný zážitok mám aj zo školskej praxe ktorú som vykonávala na jednej Prešovskej ZUŠ, kde nám kraťanda sedela ako maliarsky model. Tara prišla ku každému, aby ju všetci pohladkali. Jedno dievčatko ku nám do skupiny nepatrilo, bola z predošlej a len trochu dlhšie čakalo na mamku. Nevenovala som mu výraznejšiu pozornosť a Taru som uložila ako model na stôl do ľahu. Ona si však veľmi dobre všimla, že dievčatko sedí vzadu v lavici a je smutné (čo som si ja uvedomila podstatne neskôr!). Tara sa odhodlane postavila a ked som na nu prehovorila s povelom "ostaň!" ani na mna nepozrela a prekľučkovala pomedzi papiere s ceruzkami tak opatrne aby ani na jeden papier neskočila. Prišla rovno ku dievčatku, šťuchla do nej nosom, zohla hlavu a čakala než si ju pohladí. Keď som to videla došlo mi, že to dievčatko z predošlej skupiny bolo zo všetkých v triede najnižšie a ostatní ju nepustili ku psíkovi pohladkať ho. Tak si smutne sadla dozadu kde na Taru aspoň videla a Tara sa sama rozhodla že napraví túto nespravodlivosť! Posledný deň našej praxe sa stala rovnako úžasná vec, keď sa iné dievčatko hrozne bálo psov a Taruška mu dokázala že sa jej báť nemusí! Ako to odpadlo? Ani nie o 15 minút mala Tara dievčatko v "packách" a mojkali sa do zbláznenia. Keď po ňu prišla mamka, najprv vychytala šok, že môj pes ublížil jej malej, no ostala v nemom úžase, keď zistila kto koho vlastne objíma Bolo to úžasné, a maličká nechcela ani odísť - Tara šla všade s ňou. Takže na jednej strane je milujúca, rozdala by sa každému keby mohla, a na druhej uzavretá presne ako ja.

Nenechá sa od cudzích ľudí moc hladkať (a má pravdu, prečo by si mal do nej každý utierať ruky :D), hru s deťmi stále miluje, hlavne keď si spolu vonku kopú loptu. Od mala ma fascinovala krásnou a dych vyrážajúcou rečou tela- netušila som že ešte nejaký pes tak dokáže komunikovať. Pokiaľ sa jej nepáči správanie nejakého bujného psa, vždy najskôr dlho zazerá, ak to pes nepochopí následne dllllho cerí zuby a vyhýba sa konfliktu (uteká a snaží sa so psom nestretnúť aby nedošlo ku potyčke), no ak pes ani tento signál nepochopí vyštekne po ňom do vzduchu a to mu už väčšinou stačí aby odišiel. Hraničná situácia je tá že sa pustí priamo do psa ak všetky signály zlyhajú, čo je ale chyba toho psa keďže (tak ako väčšina) nevie čítať signály, no ku tomuto stavu dochádza málokedy, doposiaľ sa do psa pustila len dva krát za život (a aj to jeden krát z toho na ňu zaútočila prv cudzia suka).

[6]


Prečo TARA?

Túžila som po sable kraťande, ktorú by som volala Sára. Ani neviem prečo, bolo to meno ktoré sa mi ku nej moc hodilo, pokiaľ by vyzerala ako Tarina babička Mighty´s Spring Meadow Amber Rise. Keď však jedného krásneho marcového dňa prišlo na svet malé sable kóliatko a ja som ho uzrela, vedela som že meno Sára sa ku nej vôbec nehodí, no chcela som niečo obdobné a tak rozhodnutie padlo na ďalšie písmenko v abecede a z malej Sáry, bola veľmi rýchlo malá, vytúžená kraťandička Tara :)

V iných prekladoch toto slovo znamená:

Tara- strom v Peru; (z angl.) druh paprade; bohyňa matka v Druidských legendách; bohyňa morí v polynézskej mytológii; rod pavúkov "na lyžiach"- podobné korčuliarkam ktoré sa udržia na vodnej hladine; oblasť v Írsku- kopec s menhyrmi.

Videá z narodenia Tary a jej rastu v ch.s. Jantárová hviezda

 

MIMOVÝSTAVNÉ AKTIVITY A ŠPORTY
AGILITY

Vždy ma uchvátili fotografie dynamických psov bežiacich slalom, letiacich nad prekážkou, alebo plaziacich sa z tunela. S agility sme začali na podnet našej kamarátky, aby bola Tarina energia nejako vybitá. Spočiatku s Tarou trénovala ona, nakoľko som sa nechcela radiť ku žiadnemu konkrétnemu košickému agility klubu. Postupom času ako som v priebehu roku sledovala prácu viacerých klubov som si pred nedávnom zvolila novo založený klub "Agility klub Tinky". Svoje rozhodnutie neľutujem a podľa slov trénerky, Tara má na to, aby dosiahla vysoké priečky :) Každým tréningom sa zlepšujeme a zlepšujeme. Je naozaj vidieť, že ju to baví a dáva do toho srdce, čo ukázala aj na svojich prvých neoficiálnych agility pretekoch (2014), na ktorých si s našou trénerkou vybojovala parádne 1. miesto! Verím že toho s Tarkou naskáčeme ešte veľa a že si budeme nie len tréningy, ale aj nejaké tie preteky spolu na plno užívať :)

[6]

FRISBEE

Na tento šport ma zlákali úžasné fotografie psov chytajúcich lietajúce disky. Tá elegancia a napätie, prosto nádhera. Po zhliadnutí niekoľkých borderčích videí som si povedala že to skúsime aj my, možno to Taru chytí. Tara našla v tomto športe zaľúbenie, no rozhodla som sa , že disk budeme používať ako odmenu pri agility, alebo si budeme len volne hádzať. Pre frisbee má moje dievčatko talent, avšak je do hry natoľko zapálená že si nedáva pozor a z každého tréningu sme chodili s nejakým zranením packy a ja sa bojím aby sa mi nezmrzačila. Tarísek to má predovšetkým ako srandu na spestrenie dlhých prechádzok. Neplánujeme v budúcnosti nič súťažné, ale som rada že potenciál pre túto hru má a hlavne že ju to moc baví :)

[6]

FLYBALL

Flyball je pomerne nový šport, ktorý u nás ešte nie je natoľko rozšírený, aby sa dal považovať za bežný šport. S Tarou sme sa účastnili výborného seminára pod vedením trénerky Markéty Kelbelovej. Tare aj mne sa tento šport náramne zapáčil, pretože je to kombinácia agility prekážkových skokov a aportovanie, ktoré Tara miluje. V podstate je to o tom, že pes beží cez pár prekážok ku boxu s loptou, vezme loptu a s ňou beží späť cez prekážky do cieľa. Je to výborné a Tara to hneď pochopila, čo ma milo prekvapilo :) Verím, že do budúcna zavítame na veľa podobných akcií, a že sa tento šport bude naďalej rozširovať.

[6]

PASENIE

Odkedy mám kóliu, hrýzla ma myšlienka na pasenie. Myslím si, že je to veľmi pekná aktivita, ktorej sa venuje len málo ľudí s kóliami (nehovorím o border kóliách). Od mala som Taru privykala na rôzne zvieratá, extrémom boli tigre a vlci, ale všetko zvládla s nadhľadom a tak sme sa pustili aj do ovečiek. Kto by si pomyslel že po takých extrémoch budeme mať problém s ovečkami. Naučila som Taru povel chyť a keď som ju povelovala pri akomkoľvek dobytku, krásne sa za ním rozbehla. Zúčastnili sme sa teda Skúšok vlôh pastierskeho psa (SVPP). Dá sa povedať, že vtedy Tara videla ovce prvý krát. Hoc sme dostali pochvalu že dokonalo reaguje na moje povely a na ovečky sa krásne chytala keď som jej nakázala, žiaľ sama nemala o ne sebemenší záujem. Odvtedy pilne cvičíme a pripravujeme sa na náš ďalší pokus s vlohami. Zistili sme, že Taru zaujímajú skôr kozy ako ovce, je dosť možné že skončíme pri pasené kôz, ale uvidíme kam nás osud zaveje :)

[6]

COURSING

Coursing je zaujímavým odvetvím, ktoré sa na východe Slovenska začalo ešte len rozvíjať, vďaka niekoľkým úžasným ľuďom. Skúsili sme ho aj s Tarkou. Bola som milo prekvapená, keď som zistila že ju tento šport zaujal. Avšak čo čert nechcel, prišla Tara na jedných prázdninách k úrazu (nehoda s motorkou) a odvtedy máme so zvukom motora problémy. Keďže sa na ťahanie návnady používa motorový naviják s dosť značným zvukom podobným motorke, rozhodli sme sa tento šport zanechať. Až priveľmi ju zvuk desil a myslím si že je zbytočné nútiť psa do niečoho, z čoho nemá radosť.

[6]

OBRANY

Obrany sú športom ktoré nás s Tarou veľmi bavia, žiaľ to u nás v Košiciach akosi zaniklo, čo ma značne mrzí. Od mala sme sa s Tarou chodili hrávať s handričkou a provizórne tak cvičili začiatky obrán, nakoniec sme sa dostali na náš prvý tábor, kde sme si okrem agility a obedience, vyskúšali skutočné obrany a dostali sme velikánsku pochvalu na jej akciu a krásny plný záhryz, no aj povzbudenie na ďalší rozvoj jej talentu! Tarka je nesmierne šikovná, už len aby sa panička viac posnažila! V nasledujúcich rokoch sa plánujeme zúčastniť podobných táborov a veríme, že sa nám zadarí aspoň tak, ako minulý rok (2013).

[6]

TURISTIKA

Keď som sa do kólií zaľúbila, začala som si o nich zháňať dostupné informácie a veľmi ma zaujal článok našich chovateľov, v ktorom písali, že kraťanda je ideálny spoločník na vychádzky a turistiku, čo ma nesmierne potešilo! Páčila sa mi predstava prechádzky, kde by si pes pobehoval, no neušiel by za každou srnkou čo by sme stretli. A kólia ako píšu, je vďaka svojmu pastierskemu inštinktu úplne dokonalá. Síce si poodbehne tak ako každý pes, no musí sa vrátiť, aby skontrolovala či je pániček stále tam a či ideme správnym smerom :) Pravdou je, že to býva niekedy na obtiaž, pretože keď je nás viac, ideme úzkou cestičkou a tá moja Tatarka ide náhodou v čele, veľmi rýchlo sa spamätá že za ňou nejde hneď panička (ja totiž bývam na konci, často sa zdržiavam pri fotení krajiny) a tak sa zastaví a čaká, kým ju ostatní obídu, aby sa ku mne dostala. Je zaujímavé, že len málokedy ide ku mne v protismere ale vždy zastane aby sa cez ňu prebili ostatní. Máme za sebou niekoľko zaujímavych prechádzok a zážitkov, ako je splav na pltiach, beh s vlkmi (áno, myslím skutočných vlkov, nie plemeno čsv), kŕmenie žiráf, cestu naprieč Slovenskom a Českom, návšteva zoologických záhrad, cesta rôznymi dopravnými prostriedkami (lode, metro, koč...), deň na farme, stráženie pštrosov a mnoho iných.

[6]

CANISTERAPIA

Vždy ma zaujímala spolupráca medzi človekom a psom. V 2012 a v 2014 so mnou Tara praxovala na základnej umeleckej škole v Prešove, kde sa starala o pohodu a duševnú hygienu v triede plne malých detí. Okrem toho nám neraz slúžila ako model, či už pri kresebnej činnosti, alebo fotografii. Od Septembra 2014 so mnou pracuje na krúžku Mladý kynológ v Centre Voľného Času Košice. Deti ju milujú a aj ona ich. Nepohne sa na krok a znesie všetky možné lapajstvá, no okrem toho je skvelou učiteľkou toho čo sa so psíkmi smie a čo naopak nesmie robiť. Som moc rada že si na deti zvykla a že jej robí radosť každá jedna návšteva centra. Taktiež je Tara akousi babysitterkou a na našom sídlisku si ju už mamičky dokonca žiadajú aby sa ich deti učili ako sa pri psíkovi správať. Všetci ju majú hrozne radi a lepšieho pesana by som pri deťoch mať nemohla :)

[6]

BABY TARKA